Arhiva
ciklusa
Zadaci u ovom izazovu su: Osmisliti i izraditi multifunkcionalan stol, koji je ujedno i spremište i može se nastavljati, slagati… s drugim takvim modulima, skupljati prema raznim potrebama i aktivnostima te riješiti multifunkcionalnu garderobu za otprilike 20 djece i pomične i sklopive paravane/pregrade.
Garderoba kućica
i stolić trapezić
Rješenje izazova: Vesele šarene razigrane kućice u garderobama poželjet će dobrodošlicu svakom djetetu, a dodatni složivi maleni stolci smanjuju gužvu kod presvlačenja. Stoliće trapeziće moguće je slagati poput cvjetića ili zmijice ili u bilo kojoj drugoj kombinaciji i tako organizirati razne aktivnosti. Grupa stolića ima i pripadajući „tučak“ kao vrlo važan zabavni element i korisno dodatno spremište. Pomični paravani, osim što odjeljuju razne aktivnosti u grupi, izvor su zabavnih sadržaja orijentiranih na razvoj spretnosti.
U izazovu narančastog tima – idejno funkcionalno i kreativno rješenje osmišljavaju Deez Produkt & HESA Group, razrađuje i izvodi Lektus Projekt za dječji vrtić Markuševec s ravnateljicom gospođom Ljiljanom Martinović.
Zadaci u ovom izazovu su: Osmisliti i izraditi module za igranje i osamljivanje djece kad za to osjete potrebu te riješiti multifunkcionalnu garderobu za otprilike 20 djece i pomične i sklopive paravane/pregrade.
Složiva
penjalica
skrivalica
Rješenje izazova: Složiva penjalica je mjesto na koje se djeca mogu popeti u potrazi za mirom, ali i mjesto u koje mogu uparkirati svoje stoliće i stolice. Osim mirnog kutka namještaj je poput skrivalice, igraonice ili radionice, no glavna značajka mu je ušteda prostora. Namještaj je moguće skupiti i složiti jedan u drugi (zatvoriti penjalicu, uparkirati stoliće i stolice i složiti paravane) što potpuno oslobađa tlocrt dječje grupe za organizaciju odmora djece.
U izazovu crvenog tima – idejno funkcionalno i kreativno rješenje osmišljavaju Giorgini, razrađuje i izvodi Imago Projekt za dječji vrtić Izvor s ravnateljem gospodinom Krešom Tomljenovićem.
Zadaci u ovom izazovu su: Osmisliti i izraditi multifunkcionalne police, spremišta, koji su možda i didaktičke igračke te riješiti multifunkcionalnu garderobu za otprilike 20 djece i pomične i sklopive paravane/pregrade.
Cik-cak garderoba i čovječuljak koji mijenja raspoloženja
Rješenje izazova: Samostojeći cik-cak elementi tvore naizmjenične garderobe s odijeljenim prostorima za presvlačenje djece. Jedinstvena kreativna višenamjenska spremišta imaju 5 različitih namjena kao spremišta i vlakić, sjedalica, didaktička igra ili prema potrebi paravan i pregradica. Najzanimljiviji su svi elementi koji mijenjaju raspoloženja. Djeca tako samostalno prilagođavaju raspoloženja sjedalica i polica vlastitim osjećajima kroz neverbalnu komunikaciju.
U izazovu zelenog tima – idejno funkcionalno i kreativno rješenje osmišljava Abstracto studio, razrađuje i izvodi Confirmat za dječji vrtić Iskrica s ravnateljicom gospođom Renatom Grdić.
3 izazova
u dječjim
vrtićima
Zašto
dječji vrtići?
Može li projekt „Živim u bojama“ započeti bolje od pomoći najmlađima, koji trebaju puno boje u svom životu? Može li započeti drukčije nego šarenim materijalom MDF u boji koji je uglavnom i namijenjen izradi dječjeg namještaja? I može li itko ostati ravnodušan na potresom oštećene objekte, važne za naše malene i ranjive sugrađane, koji su nas najviše dirnuli i potaknuli na konkretno djelovanje?
Koji
dječji vrtići?
Odabrana su tri dječja vrtića Grada Zagreba, koja su stradala u potresu: DV Markuševec, DV Izvor i DV Iskrica. Vrtiće je odabrao Grad Zagreb, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport, Sektor za odgoj i obrazovanje, Odjel za predškolski odgoj, a prema kriterijima koje smo unaprijed definirali.
Što su
nam rekli
ravnatelji?
Srdačni ravnatelji – gospođa Ljiljana Martinović (DV Markuševec), gospdin Krešo Tomljenović (DV Izvor) i gospođa Renata Grdić (DV Iskrica) objasnili su nam razne probleme s organizacijom interijera čijim rješavanjem bi se prostor dodatno približio djeci i njihovim potrebama.
Kako vrtići
rješavaju probleme s
interijerom?
Vrtićko osoblje i tete jako se trude potaknuti dječju kreativnost i napredovanje kroz igru, kompenzirajući brojne i raznolike probleme s interijerom. Same ocrtavaju zidove i izrađuju s djecom razne ukrase za dosadne prostore ispunjene zastarjelim namještajem. Snalaze se na razne načine kad recimo nedostaje spremište za kreativne dječje radove ili kad prevelika spremišta “kradu” prostor za igru. Ponekad bi pomogla i samo jedna polica za razne rekvizite, a ponekad stol i stolica za tete i za svu njihovu dokumentaciju. Ponekad nedostaju paravani za odjeljivanje sadržaja raznih aktivnosti prema dječjim sklonostima, a ponegdje nedostaju samo vratašca. U grupi je djeci važan miran kutak u kojem se žele malko osamiti, ali ga tete često same osmišljavaju snalazeći se i s kartonskom kutijom. Prostor u garderobicama je poseban izazov radi prevelike gužve, mnoštva stvari i premalo mjesta.
Kako
namještaj
rješava
stvar?
Svaki prostor može postati poticajan, a s obzirom na nepromjenjivost prostorija možemo utjecati samo na raspored, funkciju i oblik namještaja koji u dječjim vrtićima mora biti siguran, veseo, poučan, zaigran… i svakako višenamjenski.
Što je
konkretan
zadatak
arhitekta i
dizajnera?
Odabrali smo 3 problema u interijeru u svakom dječjem vrtiću od kojih su situacije oko garderoba i paravana jednake za sva tri vrtića, a u svakom se rješava i po jedna situacija bilo da je u pitanju spremište, stolovi ili prostori za osamu. Zadaci su obuhvatili i dodatne izazove pa je tako osim zadovoljenja funkcije trebalo osmisliti namještaj koji je ujedno višenamjenski, interaktivan, prilagodljiv i zabavan.
Kako su
arhitekti i
dizajneri riješili
zadatke?
Idejna rješenja namještaja su stvarno posebna. Djeca će uživati u garderobnim kućicama ili cik-cak sjedalima, veselim, šarenim, pomičnim, zabavnim paravanima/pregradicama. Obožavat će stolice, spremišta i police koje mijenjaju raspoloženja, kutke u kućicama u koje se mogu popeti i stoliće koje mogu složiti poput cvijeta ili vijugave zmijice.
Tko razrađuje
i izrađuje
namještaj?
Nekonvencionalne ideje zahtijevaju posebnu pažnju u razradi i izradi niza neuobičajenih detalja. Kvalitetna razrada značajno utječe na funkcionalnost i završni dojam namještaja. U razradi i izradi glavnu ulogu preuzimaju stolari, kod kojih su ključni iskustvo i vještina. Najbolja ideja i najbolji materijal samo u rukama stručnjaka postaju uspješan, dugotrajan i izdržljiv namještaj.
Tko su
suradnici
i partneri?
Partner projekta su tvrtke Foresco i EM Living, proizvođač i distributer MDF-a u boji koji pomno prate sve korake u kreiranju idejnih rješenja i realizacije te doniraju materijal. Naši partneri i suradnici projekta su arhitekti i dizajneri: Deez Produkt & HESA Group, Giorgini i Abstracto studio za osmišljavanje idejnih rješenja, a naši partneri stolari: Lektus Projekt, Imago Projekt i Confirmat glavni su i odgovorni za izradu namještaja.
U ovu humanitarnu i vrijednu akciju uključuje se niz partnera: Dotviz, Budla, Balkanslav, Media Val u smislu podrške i prezentacije projekta, ali se uključujemo i svi mi u Iverpanu svojim radom, trudom, pažnjom i suradnjom te cijela javnost svojom podrškom!
Što i kako
možemo još
više?
Projekt „Živim u bojama“ predstavljamo javnosti, kako bismo potaknuli i druge veće kompanije da doniraju sredstva pa da možda umjesto tri vrtića novi, kreativan višenamjenski namještaj razveseli djecu u trideset i tri vrtića, ne nužno samo u Zagrebu.
Naši partneri u inozemstvu će ove ideje i rješenja predstaviti i vani, pokazujući našu kreativnosti koja postoji i izvan informatičke industrije i izvan nogometnih terena i možda omogućiti da ove kreativne ideje zažive u vrtićima izvan Hrvatske.